Blog Detail

Tarnica - widok ze szlaku na Halicz

Najkrótsza droga na Tarnicę

27 paź 14
admin
, , , ,
one comments

W Bieszczadach funkcjonuje kilka szlaków turystycznych, potocznie zwanych przez turystów autostradami, dających szybki dostęp do najbardziej atrakcyjnych szczytów. Takim szlakiem jest szlak niebieski, biegnący z Wołosatego na Przełęcz Pod Tarnicą, skąd żółtym szlakiem już w 15 minut można wspiąć się na Tarnicę. Całość to około 8.5-9km i zajmie nie więcej niż 4-5 godzin – w zależności od czasu zużytego na wypoczynek i podziwianie widoków.


Trasa Wołosate – Tarnica – Wołosate


Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą

Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: ok. 2h

Trasa nie jest zbyt wymagająca, ani stroma, a dodatkowo zarząd Bieszczadzkiego Parku Narodowego co roku wprowadza kolejne udoskonalenia. A to pojawiają się nowe barierki, a to postawiona zostaje toaleta przy punkcie poboru opłat. A w tym roku jesienią, rozpoczęły się prace nad budową stopni w końcowej części szlaku, na odcinku miedzy linią lasu a Przełęczą pod Tarnicą.

Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu w Wołosatem, a mamy do wyboru parking płatny na który trafimy jadąc z Ustrzyk Górnych na początku Wołosatego, albo darmowe miejsca przy drodze tuż przy punkcie poboru opłat za wejście na teren BDPN. Miejsc do parkowania jest sporo, tak więc nawet w najbardziej ruchliwe dni nie powinno być problemu z zostawieniem samochodu. W sezonie samochody stoją przy drodze dość daleko za znakiem zakazu ruchu i nigdy nie widziałem by Straż Graniczna czy Policja wlepiały z tego powodu mandaty.
Po zostawieniu samochodu, pozostaje jeszcze kupić bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego i można udać się n szlak.

Większość trasy przejdziemy lasem bukowym aby dopiero na samym końcu nieosłoniętą połoniną. Przez las szlak prowadzi szeroka ścieżką, nie ma tutaj wyjątkowo trudnych momentów. Wszędzie gdzie może być grząsko mamy do dyspozycji kładki, a tam gdzie jest stromo są stopnie zrobione z bali drewna. Niemniej, odradzam wyprawę w adidasach, czy niskich butach trekkingowych. Nie wolno lekceważyć nawet dobrze przygotowanego szlaku, bo pogoda potrafi zmienić się w kilkadziesiąt minut, a zupełnie inaczej chodzi się po mokrych szlakach, nie wspominając już o gradzie czy śniegu. Poza tym, nawet na perfekcyjnie przygotowanym szlaku, łatwo o skręcenie kostki.

Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica

Kolor szlaku: żółty
Czas przejścia: 15min

To krótki odcinek, momentami stromo wspinający się po skalnych stopniach. W przypadku deszczowej pogody może być ślisko na mokrych kamieniach. także ten fragment nie powinien nastręczyć nikomu zbyt wielu trudności.

Tarnica

To co zobaczysz ze szczytu, jeśli tylko pogoda będzie Ci sprzyjać, na pewno spowoduje ze zechcesz tam wrócić. Na pierwszych planach Szeroki Wierch, Krzemień, Pasmo Bukowego Berda, Halicz i Pasmo Połoniny Bukowskiej. Trochę dalej Wielka i Mała Rawka, Połonina Caryńska i majacząca za nią Wetlińska, Magura Stuposiańska, Otryt i sporo innych pomniejszych szczytów. A do tego doliny, przepięknie malujące się szczególnie jesienią.

Tarnica – Wołosate

Kolor szlaku: żółty, niebieski
Czas przejścia: 1h 15min

Chcąc szybko „zaliczyć” Tarnicę, najlepiej jest wrócić tą samą trasą, zatem nie ma co opisywać ponownie. Jeśli ktoś nie zabrał porządnych butów, to teraz to na pewno odczuje, bo zejście po stromych stopniach, po korzeniach w lesie nie należy do przyjemnych. Jednak nie powinno być problemem nawet dla mało doświadczonych turystów, ale w porządnych butach.

Kilka przydatnych informacji

Poniżej Przełęczy pod Tarnicą, na Przełęczy Goprowskiej (10 minut szlakiem czerwonym, niebieskim) znajduje się wiata w której można schronić się przed deszczem. Obok wiaty (kilkadziesiąt metrów wyżej) jest źródełko z wodą. W samej wiacie w sezonie letnim (lipiec – sierpień) dyżuruje ratownik GOPR. Podobna wiata, jednak już bez wody i ratownika, znajduje się mniej więcej w połowie drogi do Wołosatego, na szlaku niebieskim.

Będąc na szlaku Wołosate – Tarnica, trzeba uważać na dość kosztowny problem, którym staje się roaming. Niestety najczęściej nie ma tu zasięgu polskich sieci komórkowych i większość turystów trafia na roaming ukraiński, który na dzień dzisiejszy jest dość drogi. Należy zatem zwrócić na to uwagę zanim wyśle się MMS-a ze zdjęciem z Tarnicy, czy zadzwoni, bądź nawet odbierze połączenie.

 

 

 

 

1 Comment

    Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/maks1/domains/tarnica.bieszczady.pl/public_html/wp-content/themes/weblizar/core/comment-box/comment-function.php on line 9
  1. Julka 10 września, 2019 at 6:13 am Reply

    Cześć wielkie dzięki za wpis !

Leave A Comment