Blog Detail

Tarnica

Tarnica

30 wrz 14
Bart
, ,
No Comments

Kwintesencją każdej górskiej wędrówki jest osiągnięcie szczytu, moment w którym turysta osiąga pełnię zadowolenia i poczucie spełnienia. Jedne górskie szczyty zachwycają bardziej, inne nieco mniej. Niewątpliwie do jednych z częściej odwiedzanych i niewątpliwie również do jednych z piękniejszych w naszym kraju należy Tarnica, czyli najwyższy szczyt w Bieszczadach. Samo słowo tarnica z języka rumuńskiego oznacza przełęcz i rzeczywiście w tym przypadku możemy mówić o pewnych przełęczach, które w tym rejonie są zlokalizowane.

Niezwykle piękny szczyt

Szczyt Tarnicy jest dosyć charakterystyczny – ostry i długi. Nieco poniżej możemy zauważyć rumowiska skalne, co także jest charakterystyczne dla tego miejsca. To, na co również zwracamy szczególną uwagę to na pewno piękne krajobrazy, które możemy podziwiać, o ile oczywiście pozwoli nam na to panująca aura. Przy sprzyjającej pogodzie, przy bezchmurnym niebie, ze szczytu Tarnicy wznoszącym się na wysokość 1346 m. n. p.m. możemy podziwiać niemalże całe Bieszczady, a przynajmniej jej sporą część. Stąd roznosi się wspaniały widok na Halicz, Kopę Bukowską, na Połoninę Caryńską, Krzemień jak i Szeroki Wierch. Stąd patrzymy na Bieszczady znajdujące się po stronie polskiej, ukraińskiej i słowackiej. Tarnica to jednak nie tylko widoki.

Wędrówka dla każdego

Jest to miejsce szczególnych wędrówek, a w zasadzie to należy powiedzieć pielgrzymek. Jest bowiem pewną tradycją, iż każdego roku, w Wielki Piątek na Tarnicę wchodzi całe mnóstwo ludzi uczestniczących w specjalnej Drodze Krzyżowej. Skoro już mowa o krzyżu, to nie sposób nie wspomnieć o tym, iż na szczycie Tarnicy znajduje się charakterystyczny dla tego miejsca krzyż. Jego obecna postać to dzieło istniejące w tym miejscu od roku 2000. Tarnica, jak zresztą i bardzo duże połacie Bieszczad, to charakterystyczne dla tego pasma górskiego połoniny. Warto walczyć o to, aby pozostawały one w naturalnym stanie i nie były niszczone i dlatego też w roku 2009 na szczycie Tarnicy założono specjalne siatki, które w dużej mierze zapobiegają wchodzeniu turystów na większe połacie traw, a tym samym zapobiegają ich niszczeniu. Do tego, aby uprzyjemnić pobyt turystów na szczycie Tarnicy, w tym samym roku zamontowano tam kilka ławeczek. Tarnica bez wątpienia jest jednym z piękniejszych miejsc w polskich Bieszczadach i tym samym jest bardzo chętnie odwiedzana przez spore rzesze turystów. Jedna z piękniejszych gór w całej Polsce i zresztą też oczywiście należy również do korony polskich pasm górskich jako jedna z tych najwyższych.

Leave A Comment